• Nauka jazdy w poznaniu
    Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
  • Zapraszam osoby w każdym wieku.
  • Insruktor nauki Jazdy
    Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
  • Szkoła Jazdy Piotr Roszak
    Prowadzę również jazdy na autostradzie i drodze ekspresowej

Przejazd przez skrzyżowania, na których ruch odbywa się wokół wyspy [jazda po rondzie]

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

Skrzyżowania z nakazem ruchu okrężnego pojawiają się coraz częściej na naszych drogach i dlatego też pojawi się ono na egzaminie na prawo jazdy. W przepisach dotyczących ruchu drogowego nie ma definicja ronda jako odmiennego rodzaju skrzyżowania. Tak więc powinniśmy zachowywać się tam jak na zwykłym skrzyżowaniu. Przejazd przez tzw rondo choć charakteryzuje się główna  zasadą jazdy wokół wyspy we wskazaną znakiem stronę to sam przejazd a raczej nasze zachowanie podczas niego uzależnia się od znaków i przepisów które tym ruchem mogą kierować.  Rondo oznaczone wyłącznie znakiem C-12 – „ruch okrężny” odwołuje nasze zachowania do ogólnych zasad ruchu drogowego a mianowicie pierwszeństwo na rondzie ma kierujący nadjeżdżający z prawej strony. W warunkach polskich ten sposób oznaczone rondo to wyjątkowo rzadki przypadek.

Najczęstrzy układ to połączenie znaku nakazu „ruch okrężny” oraz znaku ostrzegawczego  „ustąp pierwszeństwa”. W tym przypadku pierwszeństwo ma kierujący pojazdem znajdujący sie na  skrzyżowaniu (rondzie) przed kierującym wjeżdżającym na to skrzyżowanie. Zasada dotyczy również kierującego pojazdem szynowym, który wjeżdżając ustępuje pojazdom na rondzie. Tramwaj zjeżdżający z ronda ma wówczas pierwszeństwo.

Przejazd przez Rondo z sygnalizacją to również troszkę odmienne podejście do pierwszeństwa. Sygnałem do wjazdu na skrzyżowanie jest oczywiście zielone światło. A następnie przejeżdżając przez rondo prosto możemy oczekiwać że pojazdy na drodzę poprzecznej dostają światło czerwone. Wykonując skręt w lewo obserwujemy wjeżdżających kolejnym wjazdem z zamiarem wpuszczenia ich na skrzyżowanie. Sygnałem do ustąpienia im jest ich decyzja o wjeździe.

Tramwaj na rondach kierowanych sygnalizacją również jak inne pojazdy decyzję o wjeździe na skrzyżowanie podejmuje na podstawie wpuszczającego go sygnału świetlnego. Pamiętać należy iż również ustępujemy pierwszeństwa tramwajowi opuszczającemu rondo. Sytuacja ta może wydać się trudna do oceny gdyż często zbliżając się do miejsca w którym tramwaj powinien zjeżdżać widzimy go stojącego. Należy wówczas powoli podjechać obserwując zachowanie pojazdu szynowego i powstrzymać się od jazdy w przypadku jego ruszenia. W związku z trudną oceną tej sytuacji często motorniczy daję sygnał dźwiękowy ostrzegając o opuszczeniu ronda.

Nauka jazdy porusza się po rondzie w sposób wyznaczony powyższymi przepisami oraz przepisem dotyczącym zajmowania prawej strony jezdni. Ale o tym bliżej w części dotyczącej zadań zmiany kierunku oraz zawracania na skrzyżowaniu.

Rondo to skrzyżowanie na której ruch odbywa się wokół wyspy. C-12 – „ruch okrężny”. Stosujemy tu jedyny istniejący przepis dotyczący używania kierunkowskazów(Art.22.ust.5). Zatem przed skrzyżowaniem włączamy kierunkowskaz jeśli na skrzyżowaniu mamy zamiar wykonać zmianę kierunku w prawo, lewo bądź zawrócić. Oczywiście jeśli na rondzie zmieniamy pasy ruchu to również z wcześniejszym sygnalizowaniem tego manewru.

Oczywiście kierunkowskaz spełnia dodatkowe funkcje tzn. na małych rondach opuszczając dajemy znak oczekującym na wjazd do zajęcie naszej przestrzeni na skrzyżowaniu. Na dużych rondach z większą ilością pasów to jak jesteśmy na wewnętrznym pasie pokazując zjazd inni kierujący mogą na tej podstawie dostosować swój tor oraz dynamikę jazdy. Nie wynika to jednak z przepisów tylko z obyczaju.

 

Egzamin praktyczny – powrót

 

Potrenuj jazdę przez skrzyżowania o ruchu okrężnym (ronda) zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu