Instruktor Nauki Jazdy

Jazda drogami jednokierunkowymi

Piotr Roszak • Instruktor kat."B" • Nauka Jazdy Poznań • Nota prawna

Jazda drogami jednokierunkowymi jako zadanie egzaminacyjne na prawo jazdy musi być realizowane na drogach o różnej liczbie wyznaczonych i niewyznaczonych pasów ruchu.
Aby taki przejazd został pozytywnie zaliczony należy pamiętać o kilku kwestiach :

 • Zajmowanie odpowiedniej pozycji na drodze - jazda właściwym pasem ruchu. Przede wszystkim należy pamiętać o obowiązku jazdy możliwie blisko prawej krawędzi oraz prawym pasem w przypadku gdy mamy więcej pasów do jazdy w tym samym .
 • Wybór odpowiedniego pasa do zmiany kierunku - pozycja na drodze. Dojeżdżając do skrzyżowania w przypadku gdy mamy zmienić kierunek należy pamiętać o tym by odpowiednio wcześniej zająć odpowiedni pas lub część naszego pasa tzn. dojechać do lewej krawędzi jezdni przy skręcie w lewo a do prawej krawędzi przy skręcie w prawo. Jeśli mamy wyznaczone pasy to możemy pomóc sobie szukając wcześniej znaku uzupełniającego "kierunki na pasach ruchu".kierunki na pasach ruchu F-10, Nauka Jazdy Poznań
 • Dostosowanie prędkości do warunków na drodze. W zależności od warunków atmosferycznych oraz panującego ruchu musimy wybrać odpowiednią, dopuszczalną prędkość. Tak więc ograniczymy prędkość i podczas jazdy w ulewie weźmiemy pod uwagę fakt, że mamy ograniczoną widoczność oraz może wydłużyć się nam droga hamowania, tym bardziej jadąc we mgle po zaśnieżonej drodze. Jeżeli natomiast jedziemy w piękną słoneczną pogodę a na drodze z rzadka pojawia się nam inny pojazd zbliżamy prędkość pojazdu do tej dopuszczalnej. Nauka jazdy powinna obejmować również jazdy na drogach o podwyższonej dopuszczalnej prędkości abyśmy mogli przyzwyczaić się do jazdy z prędkością nie utrudniającą ruchu.
 • Utrzymanie właściwych odstepów od innych pojazdów. Pamiętajmy, że jadąc za innym pojazdem należy przewidywać sytuacje w których to jadący przed nami samochód zacznie hamować gwałtownie. Nie dajmy się zaskoczyć i jedźmy za nim w bezpiecznej odległości.
 • Uwzględnianie zachowania innych kierujących pojazdami i reagowanie na dawane przez nich sygnały. Taką sytuacją o której warto wspomnieć jest skręt w prawo pojazdu jadącego przed nami. Nie zakładajmy, że skoro zaczął on wykonywac manewr skrętu to dokończy go z taką samą dynamiką, gdyż może on się nagle zatrzymać w celu ustąpienia pierszeństwa pieszym - zachowaj bezpieczny odstęp.
  Zatrzymując się w ruchu ulicznym nie podjeżdżaj zbyt blisko poprzedzającego pojazdu by egzaminator nie zareagował w celu uniknięcia bezpośredniego zagrożenia w ruchu drogowym.
 • Dynamika i kultura jazdy. Ośrodek szkolenia kierowców ma zazwyczaj niewielki wpływ na póżniejszą kulturę kierowcy. Świadomość kulturalnych zachowań nabywamy na etapie wychowania przez Rodziców i w szkole. Warto jednak pamiętać o podziękowaniach za umożliwienie przejazdu ( podniesienie ręki), jeździe na tzw suwak w przypadku zwężenia na drodze. Największym wyrazem kultury osobistej jest jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
  Podczas egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej dynamiki podczas jazdy. Dynamiczne przyspieszanie jest oceniane i dotyczy jazdy po odcinkach dróg pomiędzy skrzyżowaniami. Wykonywanie wszelkich manewrów na skrzyżowaniach czy na drodze powinno się odbywać w sposób i z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem
 • Pamiętaj,że po pojawieniu się tego znaku znaki ostrzegawcze - odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym, Nauka Jazdy Poznań rozpoczyna się ruch dwukierunkowy


 • Egzamin praktyczny - powrót  Potrenuj manewr "Jazda drogami jednokierunkowymi" zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu