Instruktor Nauki Jazdy

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat "B"

Zwięczeniem praktycznej części kursu nauki jazdy jest państwowy egzamin praktyczny. Trzeba przyznać, iż część ta jest trudniejsza od teoretycznej bo sprawdzeniu podlega umiejętność jazdy a w szczególności poprawne wykonywanie poszczególnych manewrów w ruchu drogowym.
Zadania egzaminacyjne są jasno określone tak więc podchodząc do egzaminu wiemy czego się spodziewać. I właśnie ta wiedza powoduję, że pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy nie musi być kwestią przypadku.
Państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kat "B" składa się z dwóch zasadniczych części: pierwszej - placu manewrowego oraz drugiej - jazdy w ruchu miejskim. Aby uzyskać wynik pozytywny z egzaminu praktycznego należy zaliczyć obie te części. W przypadku niepowodzenia podczas jazdy w ruchu miejskim w następnym podejściu trzeba będzie się zmierzyć również z obiema częściami.

Na placu manewrowym mamy do wykonania 3 zadania. Pierwsze to sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy oraz przygotowanie się do jazdy. Następnie czeka nas zadanie drugie czyli płynne ruszenie oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu czyli tzw. jazda po "łuku". Zadanie trzecie to ruszenie na wzniesieniu z użyciem hamulca awaryjnego.

Po poprawnym wykonaniu wyżej wymienionych zadań czeka nas druga część egzaminu praktycznego czyli jazdy w ruchu miejskim. Jazda ta wiąże się z wykonaniem przez kandydata na kierowcę całego programu egzaminacyjnego. Realizowanie niektórych z nich odbywa się samoczynnie i prawie niezauważalnie, gdyż wykonywane są wielokrotnie np. zmiana kierunku w prawo czy jazda drogami dwukierunkowymi o wyznaczonych pasach ruchu. Są też takie zadania, które niejako akcentują egzamin dając nam do zrozumienia, że powoli zbliżamy się do jego końca. Mowa tu o takich zadaniach jak zawracanie na skrzyżowaniu, przejazd przez rondo czy parkowanie.
Zapraszamy zatem do lektury zawartej w kolejnych podstronach, gdzie znajdą Panstwo dokładny opis zadań oraz podstawowych wskazówek dotyczących poprawnego wykonania poszczególnych zadań egzaminacyjnych.